Sen Gelecekteki Bensin

Sen Gelecekteki Bensin Projesi

Agaç ile Fidanın Buluşması…

 

Özet:

sgb_post1

Yetiştirme Yurdu’nda korunma ve bakım altında bulunan gençler, 18 yaşını doldurarak yurttan ayrılır ve hayata atılırlar. Yurttan ayrıldıktan sonra ailesi olarak gördükleri gençleri ziyaret etme eğilimindedirler. Bu ziyaretlerin amacı eğlenmek, birlikte zaman geçirmek ve eski günleri yad etmekten ibarettir. Projemizin amacı, Yetiştirme Yurdu’nda kalan gençler ile yurttan ayrılmış kişilerin yaygın eğitim metotlarını kullanarak bir araya getirmek ve karşılıklı öğrenme ortamını sağlamaktı.

Projemizi 3 aylık süreçte gerçekleştirdik. Bu üç aylık süreçte üç hafta sonunda Tokat Yetiştirme Yurdu’na ziyaret gerçekleştirdik. Üç hafta sonu planlanan ziyaretlerin ilk hafta sonunda “Geçmişe Yolculuk” (31 Mart – 1 Nisan 2012) konulu etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinlikler resim, ritim ve çeşitli atölye çalışmalardır. İkinci hafta sonunda, katılımcıların kendilerini tanımaları adına “ Kimim Ben?”(28-29 Nisan 2012) konulu etkinlikler düzenlendi. Üçüncü hafta sonunda ise katılımcılarınhayal gücünü sınırlarını zorlayacak ve kimliklerini belirleyecek “ Gelecekteki Ben”(5-6 Mayıs 2012) aktiviteleri gerçekleştirilmiştir.

Proje boyunca, etkinliklerde karşılıklı öğrenmeyi ön plana çıkaran yaygın eğitim metotları kullanılıştır.

Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans http://www.ua.gov.tr) Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiş olmakta ve aktiF-İz Gençlik Topluluğu tarafından organize edilmektedir.

 

sgb_yazi

 

SGB Projesi Neden Gerekliydi?

Yetiştirme Yurtlarında kalanlar bilirler Yetiştirme Yurdu’nda kalmak düşünüldüğünden daha farklı ve zordur.

Çoğu imkanlar devlet tarafından sağlanır ama devletin sağlayamayacağı şeyler de vardır. Örneğin vizyon gibi… İleriye bakmak ve kendini gelecekte hayal etmek gibi…

SGB projesi, yurt ortamında senelerini harcamış, milyon kere çıkmaza girip daha sonrasında kendi yolunu çizmiş kişilerin halen Yetiştirme Yurdu’nda kalan gençlere fener tutmasını amaçlamaktadır. Yani oradaki gençlere vizyon kazandırmak tek amaçtır.

Vizyon kazandırmak neden önemlidir peki?

Bilindiği üzere Yetiştirme Yurtları’nda, Sevgi Evlerinde kalan gençler 18 yaşını doldurduğunda koruma kararı kaldırılarak yurt ile ilişiği kesilmektedir. Daha sonra kamu kurumlarında ayrılan kontenjanlar ile kadrolu olarak işe başlama sürecine dahil olmaktadırlar. Yurtlarda kalan gençlerin çoğu liseyi de bitirse, orta okulu da bitirse devlette iş bulacağını bilmekte ve üniversite okumayı hiç düşünmemektedir. Oysa ki Devlet’in tanıdığı bu imkan ile üniversitemezunu olma avantajını birleştirdiklerinde hayatlarında büyük fark yaratacak yerlere gelebileceklerdir. Kaba tabirle ‘ Düz Memur’ sıfatından sıyrılıp vasıflı birer birey olabileceklerdir.

İşte bu noktada vizyon önemli hale gelmektedir. Eğer bu gençler ne olmak istediklerini hayal edip bunun için mücadele ederseler, eminim, hayal ettikleri kişi olabileceklerdir. – Bu arada devlet onlar öğrenim hayatlarına devam ettikleri sürece onları desteklemeye devam edecektir.

Projemiz ile bu gençlerin hayal gücünü zorlamayı hedefledik.

Proje Kitapçığı

 

Proje Programı

 

” GEÇMİŞE YOLCULUK ” KONULU ETKİNLİKLER

1. Gün

2. Gün

09:00 – 09:30

Tanışma, Buz Kırıcı Oyunlar

Grup Yapıcı Oyunlar

09:30 – 10:30

” En Güzel ‘AN’ın” Konulu Resim ve Ritim Atölyesi

Grup Çalışması ” Köprü Yapımı”

10:30 – 10:45

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

10:45 – 12:00

Resim ve Ritim Atölyesi ( Yapılan çalışmaların tartışılması)

” Yurtta Kalmanın Artıları-Eksileri, Eksiler Artılara Dönüştürülmesi” Atölye Çalışması

12:00 – 13:30

Öğle Yemeği

Öğle Yemeği

13:30 – 14:30

“Geçmiş Geçmiş midir?” Konulu Atölye Çalışması

“Geçmişte Çözemediğim Sorun” Forum Tiyatrosu

14:30 – 14:45

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

14:45 – 16:00

” Ben Senin Yaşındayken” İnteraktif Serbest Kürsü – 1. Oturum

AB Gençlik Programları ve Youthpass Hakkında Bilgi Verilmesi

16:00 – 16:15

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

16:15 – 17:30

“Yaşanılanlar ve Etkileri” İnteraktif Serbest Kürsü – 2. Oturum

Etkinliğin Değerlendirilmesi

17:30 – 19:00

Akşam Yemeği

Akşam Yemeği

” KİMİM BEN? ” KONULU ETKİNLİKLER

1. Gün

2. Gün

09:00 – 09:30

Buz Kırıcı Oyunlar

Grup Yapıcı Oyunlar

09:30 – 10:30

” Geçmiş ve Ben” Bağlantı Oyunu

“Yaşanılanların Üstesinden Nasıl Geldim/Gelirim ” Atölye Çalışması

10:30 – 10:45

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

10:45 – 12:00

” Kendini TANIt” Atölye Çalışması

Gezi ( Tokat’ın Merkezindeki Tarihi ve Turistik Yerlerinin Gezilmesi)

12:00 – 13:30

Öğle Yemeği

Öğle Yemeği

13:30 – 14:30

Tabu Oyunun Oynanması

Gezi ( Tokat’ın Merkezindeki Tarihi ve Turistik Yerlerinin Gezilmesi)

14:30 – 14:45

Çay – Kahve Arası

14:45 – 16:00

Sıfat Oyunu

16:00 – 16:15

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

16:15 – 17:30

Sıfat Oyununun Değerlendirilmesi – Sendeki Ben ile Bendeki Benin Karşılaştırılması –

Etkinliklerin Genel Değerlendirmesi

17:30 – 19:00

Akşam Yemeği

Akşam Yemeği

” GELECEKTEKİ BEN ” KONULU ETKİNLİKLER

1. Gün

2. Gün

09:00 – 09:30

Buz Kırıcı Oyunlar

Grup Yapıcı Oyunlar

09:30 – 10:30

” Bir Hayalim Var ” Atölye Çalışması

” Hayal Et, Önündeki Engelleri Kaldır, Hayalin Gerçeğe Dönüşsün” Atölye Çalışması

10:30 – 10:45

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

10:45 – 12:00

” Hayalime Giderken” Atölye Çalışması

Açıkalan Aktivitesi ( Olmak İstedikleri Meslek Gruplarının Fotoğraflarının Çekilmesi

12:00 – 13:30

Öğle Yemeği

Öğle Yemeği

13:30 – 14:30

” Meslekler ” Oyun ve Bilgilendirme Toplantısı

Çekilen Fotoğrafların Diğer Grup Üyelerine Sunulması ve Neden Bu Fotoğrafın Seçildiğinin Açıklanması

14:30 – 14:45

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

14:45 – 16:00

” Meslekler ” Bilgilendirme Toplantısı – Devamı

Etkinliklerin Genel Değerlendirilmesi ( Kazanımlar, Hayaller, Yapılacaklar)

16:00 – 16:15

Çay – Kahve Arası

Çay – Kahve Arası

16:15 – 17:30

Günün Değerlendirilmesi

Yurda Veda Sürpriz Etkinlik

17:30 – 19:00

Akşam Yemeği

Akşam Yemeği

 

Proje Hakkında Düşünceler

 

Öncelikle etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ben yurt başkanı olarak yurdumuzda koruma altında bulunan çocukların böylesi güzel bir etkinliğe ihtiyaç duyduklarını belirtmek isterim.

Yapılan etkinlikler, kendimde var olduğunu bildiğimi sandığım bazı şeylerin olmadığını gösterdi bana bunlardan en önemlisi çalışma azmiydi.

Daha sonra bizimle ilgilenen abi ve ablalarımız sayesinde birlikte bir şeyler yapılabileceğimizi, yapılanların birliktelik içinde yapıldığı zaman daha eğlenceli daha keyifli olduğunu anladım.

Okul konusunda olsun,ileriye dönük bakış açısının değişmesi olsun [ iyi yönde tabi:) ] meslek seçimi ve bunun gibi hayatıma yön verecek olan şeylere daha mantıklı ve daha doğrusal yaklaşmayı öğrendim..

Bu gibi etkinliklerin daha fazla yapılması dileğiyle..

Tekrardan herkese teşekkür ediyorum.

Zülfikar DEMİRYÜREK

Türkiye Ulusal Ajansından alınan hibe ile gerçekleştirilen bir projeydi ilk işe başladığımızda. Elimizde sadece bir plan, gerekli maddi destek, ama en çok hayallerimiz vardı.
Hayaller derken proje ekibinin kurduğu düşlerden ziyade kardeşlerimizin için de düşlediğimiz gelecek, ağabeylerimiz için unutmadığımız geçmişlerimiz vardı. Bizimkisi zaman makinesi henüz icat edilmeden o makineyi kullanmak gibiydi. Geçmiş ile geleceği birleştirerek anı yakalama biçimiydi. Kasımdan beri süregelen tüm çalışmalar, geçmişimizi, şimdimizi ve geleceğimizi şekillendirmişti. Ve bu hayallerimizin bile ötesindeydi. Hayatta tercihlerimize bağlı olmayan tek şey belki de ailelerimizdi. Ama hem AktiF-İz ailesine katılmak hem de Tokat Yetiştirme Yurdu ailesine katılmak elimizde olan en büyük nimetti. Hala yetiştirme yurdunda kalan kardeşlerimizi, öz kardeşimizden ayıramadık. Yetiştirme yurdu çıkışlı ağabeylerimizle anne, baba, abla, ağabeye kavuştuk… Geçmişteki ben, kimim ben, gelecekteki ben konulu etkinliklerde sadece yetiştirme yurdunda kalan kardeşlerimiz değil, yetiştirme yurdu çıkışlı ağabeylerimiz, proje ekibi, projeye doğrudan ya da dolaylı katılan herkes geçmişini düşünmüş, geleceğini düşlemişti. Bize de bu yeterdi…

Projeye doğrudan ya da dolaylı olarak katılan, katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler!

Eda Ceren EREL

“Sen Gelecekteki Bensin” projesi… Tarihe iz bırakmış, ülkelerin geleceğine yön vermiş kişiler vardır. Herkes bilir kişileri; Napolyon, Sezar, Fatih Sultan Mehmet, Che Guevara, Atatürk… Bir de ülke geleceğine yön vermis fakat bilinmeyen kahramanlar vardir, kimse tanımaz onları ama onlar bir şeyleri değiştirmiştir. Proje ekibi de isimsiz kahramanlardır. Geleceğin eserlerini yaratacak gençlerin hayat akışlarını değiştirmiş bir ekiptir. Bu proje gençlerin kalbine dokunmayı basarmış, onlara vizyon kazandırmış, onların yaralarına merhem olmuş bir projedir. Kardeşin kardeşe düşman olduğu bu zamanda kardeşliği anlatmış , bir orman gibi yaşamanın ne olduğunu göstermiş bir projedir. Yüreğimin AŞKla, barışla, sevgiyle çarpmasini sağlayan proje ekibine teşekkurler…

Hasan UZAL

Bu projenin bana kazandırdığı ve öğrettiği tek şey var. Asla ne oldum demiyceksin, çünkü günün birinde Bir şey olduğunu zannettiğin anda o gelir ve her şeyini elinden alır gider.İşte bu yüzdende sen hep ne olacağının hesabını yapmalısın ve asla profesyonel bir satıcı değil hep ilk gün ki gibi acemi ve temkinli davranmalısın ki, herkes sana o ilk günün heyecanına muhabbet edip senin isteklerine kolayca cevap versinler.Ancak profesyonelce davranırsan eğer inan tüm insanlar sana cephe alır. Çünkü bencillik kimseye kar sağlamaz.

Bunun yazmamdaki amaçta şu: Eğer ben yurttaki küçük kardeşlerimi unuturda,sadece ben dersem ALLAH korusun bir gün benim kızımda benim gibi o yurtlara girdiğinde onunda elinden tutan olmaz.

Eğer siz; Hala ben derseniz ve süper star olup arkanızdakileri unutursanız size bir sözüm var o halde:
“UNUTMA, TOPRAĞIN ALTI YERİ DOLDURULAMAZ DENİLEN STARLARLA DOLU.”

Murat ÖZTÜRK

aktiF-İz Gençlik projesine emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu grup inanılmazı gerçekleştirdi. Hani derler ya kırılan cam tamir olmaz sizler bu kırık camları tamir ettiniz. Bu proje siyah beyaz kalmış kardeşlerimizi gelecekteki renkli hayata yönlendirdi.

Muammer DEVECİ

Projenin tam anlamıyla hedefine ulaştığını düşünüyorum. Yetiştirme yurdunda kalan çoğu içine kapalı, konuşmak istemeyen, bizimle vakit geçirmek istemeyen kardeşlerimiz son projede beni çok mutlu etti. Sanırım meyvelerini topladık. Hep yanımızdaydılar sohbet ederken, fotoğraf çekerken çok şey paylaştık. Yararlı olduğumuzu ve iyi ki yanlarında olduğumuzu söylemeleriyse… İste bu her şeye değerdi, bütün yorgunluğumu alıp gitti.Bu tur projelerimiz sadece Tokat’la sınırlı kalmamalı ulaşabildiğimiz her yere ulaşmalıyız. Toplum olarak ön yargılarımızı yıkıp birbirimize destek olursak bir yerlere gelebilir işte o zaman çağdaşlaşma yolunda ilk adımı atmış oluruz. Sevgiler…

Cansu DÜLGER

Ümit, varabileceğimizi hayal ettiğimiz en uzak hedeftir. Ümitsiz insan neş!esiz insandır. Ümitsiz insanın başladığı işten ne kendine, ne etrafına hayır vardır. Ben hep sizlerin (YUrt çocuklarının) bir gün çok iyi yerlere geleceğinizi çok iyi insanlar olacağınızı ümit ettim. Aslında projenizi gördükten sonra tüm yorgunluğumun gittiğini hakikaten rahatladığımı hissettim.Aslında sizlere birşeyler vermeye çalışırken ben de sizlerden çok şeyler öğrendiğimi gördüm.Sizleri iyi yetiştirmeye çalışırken sizin beni yetiştirdiğinizi de hep hissettim. Çünkü sizin hepinizin ayrı ayrı güzel özellikleri benim kendimi hesaba çekmeme vesile olmuştur.Projenizi görünce kendi kendime dedim ki hep biz çocuklara birşeyler hazırlıyoruz çocuklar seyrediyordunuz. Oysa ki benim en büyük amacım sizlerin birşeyler hazırlaması idi.Her ne kadar beni de konuştursan da hayatımda yediğim en güzel yemekti.(Sen Gelecekteki Bensin projeniz)Tadına doyamadım. Senin daha güzel yemekler (Projeler) hazırlayacağını biliyorum. Emeği geçenlere ömür boyu mutluluklar ve ümitli gelecekler diliyorum. Biliyorum ki bu günün modern, ihtiyaçları çok toplumu çocuklarını hayata ümitli olarak yetştiremedikleri için cesaretleri ve başarıları da kırık oluyor. Ümit eden insan, ruhu genç insandır, cesaretli insandır, neşeli insandır, hayatı sevmesini ve sevdirmesini bilen insandır. Sizi çok seviyorum sevgiyle kalın…

Kemalettin ERYILMAZ

zorunlu_logolar