NHSM – Making CANs Çalışma Oturumu | Strasburg-Fransa

No Hate Speech Movement – Making Counter and Alternative Narratives

Çalışma Oturumu | Strasburg, Fransa

Avrupa Konseyi (Council of Europe) tarafından Nefret Söylemine Hayır (No Hate Speech Movement – NHSM) kampanyası kapsamında organize edilen Making CANs (Counter and Alternative Narratives) konulu çalışma oturumu (study session) 23-30 Eylül tarihleri arasında Strazburg/Fransa’da hayata geçirildi.

Biz de oradaydık. aktiF-İz Gençlik Topluluğu kurucusu Ümit YARDIM, çalışma oturumuna Türkiye’den katılan iki kişiden birisiydi.

Nefret Söylemine Hayır kampanyası 2016 yılında başlatılmış olup, uzun süredir Avrupa Konseyi koordinasyonunda gerçekleştirilmekteydi. Avrupa Konseyi geçen sene NHSM kampanyasını koordine etmeyeceğini belirttikten sonra kampanyanın nasıl sürdürüleceği konusunda çalışma oturumları gerçekleştirilmeye başlandı.

Bu çalışma oturumlarından birisi olan Making CANs, yani nefret söylemine, karşı veya alternatif söylem yaratılmasıydı.

Avrupa Konseyi’nin gençlik merkezinde gerçekleştirilen bu çalışma oturumunda, öncelikle katılımcıların NHSM hakkında bilgileri artırıldı. Sonraki süreçlerde grupların ihtiyaçları ve ilgilerine göre belirledikleri hedef gruplara yönelik çalışma oturumları gerçekleştirildi. Amaç, bu hedef kitlelerin maruz kaldıkları nefret söylemlerine, karşı ve alternatif söylemlerle mücadele etmektir.

Geniş eğitmen kadrosu (çoğu NHSM kapsamında çalışan gönüllü eğitmenler) ve davetli konuşmacılarla, yaygın eğitimin kullanıldığı, interaktif ve üretken bir eğitim gerçekleştirildi.

Çalışma oturumunun videolarına aktiF-İz Gençlik Topluluğu’nun youtube kanalından ulaşabilirsiniz.