New Young Entrepreneurs Erasmus+ Eğitim Kursu

Makedonya’da 3-9 Mart 2020 tarihlerinde Youth Alliance tarafından düzenlenen Yeni Genç Girişimciler projesinde, Yunanistan, Karadağ, İtalya, Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan ve Polonya’dan 26 katılımcı bir araya geldi.

Projede yüksek oranlardaki genç işsizliğine karşı neler yapılabileceği işlendi. Yapılan anketlere göre genç bireylerin ülkelerini terk etmelerinin arkasındaki en büyük nedenin yüksek işsizlik oranları olduğu görülmüş. Bu sorun üzerine çalışılan projede gençlerin yenilikçi düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik edilmesi, yaygın öğrenme ile yeni beceriler kazandırılması için çeşitli oturumlar düzenlendi.

Oturumlar genç katılımcıların ve gençlik çalışanlarının yaratıcılıklarını geliştirmek, onları girişimcilik yetkinlikleri, bilgileri ve araçları ile donatmak ve daha sonra bunları diğer gençler ve gençlik çalışanları ile paylaşabilecekleri şekilde tasarlandı. Konuşmalar sırasında uluslararası iş birliği, var olan ağların genişletilmesi ve devam ettirilmesi, genç istihdamı ve gençlik katılımına çok taraflı yaklaşımla projeler gerçekleştirmek gibi önemli konular üzerinde duruldu.

aktiF-İz Gençlik Topluluğu gönüllüleri olarak bizler de genç işsizliği üzerine gerçekleştirilen sunumların yanı sıra gruplar halinde yeni bir proje fikri ile iş modelini çıkartıp sunum yaptık. 

Açık alan başlıklı oturumda isteyen kişiler belirledikleri konular hakkında kendi bilgilerini aktardılar. 

Her ülkenin katılımcıları kendi ülkelerindeki sosyal girişimlerden örnekler vererek sunum yaptı. Türk ekibi olarak bizler Çengel Cafe’nin sahibi ile gerçekleştirdiğimiz röportajı diğer ülkelerdeki katılımcılarla paylaştık. 

Engelli bireylerin, toplumun bir parçası olduğunu anlatmak ve birlikte yaşamın koşullarını oluşturmak amacıyla açılan Çengel Cafe’ye uğramak isterseniz bu link üzerinden adresine ulaşabilirsiniz.