Entrepreneurship vs. Orphans 1.0: Baby Steps Projesi

Entrepreneurship vs. Orphans 1.0: Baby Steps, Erasmus+ YE,12-20.05.2018, Tokat

Bu projenin çıkış noktası Türkiye’de veya Avrupa’daki eğitim programlarını gençleri birer girişimci olarak yetiştirmek için yeterli olmaması idi. Genç bireyler fikirlerini eyleme dökerken yüksek orandaki işsizlik veya girişim alanındaki eksik veya farklı yasal düzenlemelerden dolayı zorlanabiliyor. Daha da önemlisi, her yıl yetiştirme yurdunda büyüyen yüzlerce insan çalışmaya başlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 2828 numaralı kanuna göre yetiştirme yurdunda büyüyen bireyler devlet kurumlarında görevlendirilebiliyor. Ancak bazen böyle bir avantajın olması gençlerin kendi girşimlerini yaratmaktansa devlet dairelerinde çalışmayı tercih etmelerine neden olabiliyor.

EVSO 1.0 Projesi Türkiye veya Avrupa’da özellikle yetiştirme yurdunda büyüyen gençlerin girişimcilik veya sosyal girişimcilik konularında bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Projede yaygın eğitim metotlarıyla yapılan aktivitelerde girşimcilik konuları konuşuldu ve Erasmus+ programları hakkında bilgi verildi. Buna ek olarak iş geliştirme modelleri vaka çalışmaları ile uygulandı ve uluslararası tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlandı. Proje 6 farklı ülkeden 33 kişinin katılımıyla Tokat’ta gerçekleştirildi.

Bu çalışmaların yanısıra Tokat yerelindeki girişimcilerle tanışıldı, şehir turu kapsamında Ballıca Mağarası ve Taşhan ziyaret edildi.

Yerel Gazete Haberi

Bilgi güç is güç de gençlerin geleceğini şekillendirecek olan anahtardır. 

Projenin sonraki adımı EvsO 2.0 Projesi detaylarını burada bulabilirsiniz. 🙂