11. Karadeniz STK Forumu | Belçika

Romanya NGDO Platformu (FOND) ve Romanya Dış İşleri Bakanlığı ortaklığı ve Avrupa Komisyonu finansal desteği ile düzenlenen 11. Karadeniz STK Forumu’na 12-15 Kasım 2018 tarihlerinde Brüksel, Belçika’da katılım gösterdik. Bu senenin teması Karadeniz Bölgesi’ndeki sivil toplumun gücünü artırmaktı. Foruma Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Romanya, Türkiye, Ukrayna, Rusya, Belarus, Bulgaristan ve Gürcistan ‘tan STK Temsilcileri katıldı.

Forumdaki etkinlikler panel ve atölye çalışmaları olarak gerçekleştirildi. Panellerde farklı ülkelerden gelen STK temsilcileri konu başlıklarına göre deneyimlerini aktardı. Bölgesel işbirliğinin gücü, sivil toplum örgütlerini nasıl daha fazla güçlendirebiliriz, sivil toplum alanını geliştirmek için uzmanlık ve deneyim paylaşımı gibi konuları konuştuk. Forumda “duygusal çöküntü ile başa çıkmak” konusu da bir yan etkinlik olarak düzenlendi.

 

 

Dört farklı başlıkta organize edilen atölye çalışmaları konuları da; protestolardan sivil katılıma, insan haklarına saygı çerçevesinde sosyal dahil etmede networklerin rolü, sosyal ve ekonomik değer yaratmada sosyal yenilik ve sosyal girişimcilik, sivil toplum daha fazla nasıl güçlenebilirdi.

Forum sonunda sivil toplum alanında yaptığımız projeler için fon alabileceğimiz kurum temsilcileri ile bir araya gelerek kurumları ve hibe programlarını daha yakından tanıyıp sorularımızı sorduk ve projelerimize uygun programlar hakkında bilgi aldık. Temsil edilen kurumlar arasında Avrupa Komisyonu, European Endowment for Democracy, Black Sea Trust for Regional Cooperation, USAID vardı.