Stres Yönetimi

Yağmur Bayındır : Ben kendimi baskı altında hissettiğim stresli zamanlarda büyük bir inatla yapmam gereken şeyleri yapmaya devam ediyorum; okula gitmek, yazı yazmak, tamamlamam gereken bir işi tamamlamak gibi. Ama bunları çok sıkılarak monoton bir şekilde yapıyorum. Aynı zamanda kendi kendimi motive etmeye çalışarak kendi kendime sonuçta bu durumun geçici olduğunu ve bir şekilde bununla başa çıkabileceğimi söylüyorum. Ama şunu fark ettim ki; arkadaşlarımla ettiğim muhabbetlerden sonra bu baskıyı üzerimde daha az hissediyorum. Derler ya; insan dertleştikçe dertleri azalır diye ama bu noktada ne sizin onlara dert anlamanıza gerek var ne onların size. Havadan sudan konuşuyorum, işten güçten konuşuyorum, fikir alışverişi yapıyorum, proje yapalım diyoruz, şurda şu burda bu var hepsine katılalım diyoruz. Dediğim gibi böyle konuşacak birilerini bulup, oradan buradan konuştuktan sonra, daha rahat ve daha motive olmuş hissediyorum. Sanırım http://www.burem.boun.edu.tr/?q=node/50 deki bir kaç maddeyi kendi kendime bulmuşum. Stresli zamanları atlatmak için çok fazla alternatifim yok şuan ama araştırarak ya da kendimi gözlemleyerek bu şekilde yöntemler geliştiriyorum.

Elif Çar : Stres benim kapımı; her şeyin üst üste geldiğini düşündüğümde, aynı anda birden fazla şey yapmam gerektiğinde, pratik sınavlarda melek görünümlü hocaların sorularına yanıt ararken, korktuğumda, hatalı olduğum zamanlarda çalar. Saçmalayıp, gerilirim bir kaçış noktası ararım. Eğer kendime bir şekilde dur demezsem ilerlemek yerine yerimde saymaya devam ederim. Ancak bu stresin nedenine ve o nedenin de benim hayatımdaki önemine göre değişir. Ama genel olarak bir stres durumu olduğunda kendi köşeme çekilerek, farklı bir şey yaparak, paylaşarak bunu atlatmaya çalışırım. Bunlardan en faydasını gördüğüm kendi köşemde kendimi ve durumu sorgulamam. Durumu ayrıntılıca düşünerek sonrasında ne yapacağıma daha sağlıklı karar veririm. Bu beni rahatlatır, enerji toplamamı sağlar ve stresin neden olduğu şeyi ortadan kaldırmak için harekete geçirir.

Ümit Yardım : Genellikle hayatın akışında sörf yaparken bulurum kendimi. Bu zamanlarda stresten çok yoğunluk vardır kafamda.

Bir çok plan yaparım, bir çok kişi ile etkileşirim.

Ne zaman bütün işlerim biter de durgunlaşırım, işte o zaman stres baş gösterir.

Şimdi ne yapacağım stresi…

Bir de çalışma ortamımdaki insanların ‘Amerikayı tekrar keşifleri’ beni strese sokar. Çok basit bir konuyu bile çok karmaşıklaştırıp, yapamayacak hale getirmeleri sonucunda olayın bana kalması strese sokar.

Bir de defalarca denememe, çözümün orada bir yerde olduğunu bilmeme rağmen o şeyi hala çözemiyorsam streslenirim.

Stresi şu şekilde anlarım: Önce çok yüksek bir sıcaklık basar beni. Saçlarımın dipleri kaşınmaya başlar. Karnıma bir şey oturur ve orada durur sanki…

Bu durumlarda ya o sorunu çözeceğim, ya üstümdekileri çıkartıp temiz hava alacağım ya da kahve içip planımı tekrar gözden geçireceğim. Aksi taktirde çözüm zor.

Stres hayatımızda aynı duvara defalarca tosladığımızda baş gösteriyorsa, kendinize zaman verin. Stres siz sakin olduğunuzda sizi terk edecektir.

baloncuk_stres_ali