“Sence insan evladı uykuyu ilk nasıl keşfetmiştir ve uykuyu neden sistemleştirmiştir?”

Asuman Türk Uçar: Beyine reset, sıkıntılardan, kısa süreli firar, hayal âlemine geçiştir bence uyku.

Benan Özan: Korkuyla başlar insan evladının uykusu. Gözlerini kapatır karanlıktan korkar, gece olmuştur dışarıdan korkar, korka korka uykuya dalar. Sonra rüyalar başlar, kimi zaman rahatlar kimi zaman uykudan sıçrar. Uyandığında güneş tüm ışığıyla çat çat gözbebeğinin içine işler. O ışığın sıcaklığıyla tüm dünyayı yeni baştan değiştireceğine inanıp ayağa kalkar. Dünya değişmez ya olsun; o da kalkar ya bir çay koyar ya da bir fincan şekersiz kahve yudumlar.

Burçin Parçal: Bence uyku doğal bir eylem, keşfetme falan olmadığını düşünüyorum. Ama uykusuzluğu keşfetmiş olabilirler. Yani bir şeyler yapmak, işleri halletmek onlarda uykusuzluk bilincini oluşturmuş olabilir. Ve ağırlıklı olarak güneşin doğuşu-batışının sistemleşmesinde etkili olduğunu düşünüyorum.

Eda Ceren Erel: Uyku ihtiyaçtır, insan yemeği bulmuş olabilir ama yemek yemeyi bulmuş olamaz ki. Bence Âdem Havva’yı ararken yorgunluktan yolda düşmüş bayılmış, uyuyakalmıştır. Sonra da insanlar gece ışık olmadığı için işlerini yapamamış, dinlenmeye çekilmişlerdir. Gündüz de faaliyetlerine devam etmişlerdir.

Halit Nart: Bence insan uykuyu ilk uyanışından sonra fark etti ve beynin istem dışı olarak kabul ettiği o dürtüyü uyku olarak adlandırdı.

Hasan Uzal: İnsanoğlu CAN buldu anne karnında, yapacak bir şey bulamadı orada,
Gideceği ne Beşiktaş maçı vardı ne de sinema,
Ne yapacağım burada sevgilim de yok ki yanımda derken dalıverdi ilk uykuya; 9 ay boyunca…
Ömrün ilk dokuz ayında uyuyorsun 24 saat boyunca, şimdilerde 8 saat uyu diyorlar yetmiyor bu bana…

Mehtap Topkaya: Âdem ile Havva cennetten kovulmuştu dünyaya,
Hayatın tadını buldular yasaklı bir elmada,
Yapacakları tek şey vardı o zamanda,
Aşkla sardılar birbirlerini doyasıya,
Sevgiyle dolu bir dünya hayal ederlerken,
Dalıverdiler insanlığın en tatlı uykusuna… 🙂

Neslihan Güneş: Uyku bulundu çünkü ilk insan insanda olsa yoruluyordu. Yorulduğunda da ilk insan olarak ağacın dibine oturuyordu bir de fark ediyordu ki kafası düşmüş uyumuş. Sonra baktı ki bir kaç insan böyle uyuklamaktan öldü hayvanlar tarafından yendi. Dedi ki madem böyle oluyor bana ben en iyisi mi ağacın tepesine çıkıp sağlam bir dal bulup orada uyuyayım. Uyuma Allah’ın insana bahşettiği en güzel güdüydü. Diğeriyse kaçma.. Ama konumuz uyku o yüzden şimdilik bu kadar.

Ramazan Öter : Çalışanlar için yorgunluktan, çalışmayanlar içinde üşengeçlikten keşfedilmiştir uyku. Baktılar ki güzel bir şeymiş biz bunu her zaman yapalım demişlerdir.

Ümit Toprak Yardım: İnsan evladı hayvanların peşinde çok koştuğunda bitkin düşüp bulduğu ilk yere yığılmıştır. Sonra da gözleri kapanmış ve uyuya kalmıştır. Bunu gören diğer insan evladı onun öldüğünü sanmıştır. Fakat seslere uyanan bu insan uykuyu icat etmiştir. Uyuyup uyandıktan sonra kendisini dinç hissettiğini söylemesi üzerine uykuyu sistemleştirmeyi başarmışlardır.

Yavuz Sultan Selim Kavrık: Öncelikle uyku insanı bulmuştur. Bence uyku hormonlarla alakalı olduğu için kişiler bu işe bir nebze mecbur bırakılmıştır. Aynen bu mecburiyet gibi geceleri elektrik ve ateş dolayısıyla ışık kaynakları sorun olduğundan insanoğlu geceleri uyur 🙂