Neden aktiF-İz’desin ve şu zamana kadar aktiF-İz sana ne kattı?

Neden aktiF-İz’deyim: Bunun nedeni çok basit, Ankara’ya geldiğimde gerçekten gönüllülük çalışmaları yapan, statükoya önem vermeyen ve gençlerin söz sahibi olabileceği bir STÖ bulamadım. Bu nedenden dolayı aktiF-İz’de yer aldım.
Şu zamana kadar aktiF-İz bana ne kattı:
– Projeler konusunda uzmanlaşmamı sağladı. (amatör uzmanlardan 🙂 )
– İletişim ve koordinasyon yeteneğimi geliştirdi.
– Farklı bakış açılarını yakalamamı sağladı.
– Yenilenen çalışma arkadaşlarıyla yeni insanlarla tanışmama olanak sağladı.
– Sinemaya giderken, tiyatroya veya diğer sosyal aktivitelere giderken bana eşlik edecek arkadaşlar sağladı.
– Ankarayı bana sevdirdi.
– Kendimi tanımama olanak sağladı.
– Renkleri sevdirdi.
– Gönüllülüğü tanıttı. Kimlerin gönüllü olup, kimlerin koftiden gönüllülük yaptığını anlamama yardımcı oldu… aktiF-İz bana ihtiyacım olan, aslında olmasını istediğim her şeyi sağladı. Hayal etmeme yardımcı oldu ve önündeki engelleri kaldırdı, hayallerimi gerçeğe dönüştürdü/dönüştürmeye devam ediyor.
aktiF-İz benim için bir yaşam tarzı, önceliklerim ve her şeyim…
Ümit Toprak Yardım

“hani çocukluğunu bilirim” diye bir tabir vardır. İşte bu yüzden biraz, aktif-iz’in çocukluğunu bilirim, Ümit bir topluluk kurmak istiyorum adı aktiF-İz dediğinde ne kadar heyecanlandığımı bilirim. Hatta işi yaşlılığa vurup kimler geldi kimler geçti diyebilirim aktiF-İz hayallerin gerçekleşmesine, bir hayali gerçek yaparak ulaşmış bir düşüncedir. Böyle bir güzelliğin takip edilmemesi mümkün değildir. aktiF-İz’deyim çünkü, aktiF-İz’in iyi niyetine, hayallere olan inancına güveniyorum, gönüllülüğüyle gurur duyuyorum. aktiF-İz’in bana kattığı en mühim şey ise inanç olmuştur. Bana inanır, kendine inanır, iyiliğe inanır, başarıya inanır, gönüllülüğe inanır. Yetmez mi?
Minel Altıner

Neden aktiF-İz? Aktiflik, ilk aşamada nötrlükten kurtulmak için tercih edilebilir. aktiF-İz bana ne kattı? Çoooook güzel insanlar tanıma şansım oldu; ben değil biz olarak toplumsal düşünce oluşturdu; başta aslında tam aktif olamadım pasif aktifizdim; beni birşeyler tutuyor, içimdeki çığlığı atamıyorum; donuk ve mat düşüncelerden kurtulmanın zamanı geldi de geçiyor.
Asuman Türk

Bir sene önce “Bir gidip bakayım, nasıl bir şeymiş bu aktiF-İz?” diyerek katıldığım aktiF-İz’de öncelikle çok değerli insanları tanıma fırsatım oldu. İçindeki samimi, gönüllü, farklı, yeni düşüncelerin kaynağı, enerjisi yüksek, biraz da entel vs. diye bir sürü güzel özelliğe sahip insanlarla bir arada olmak, bana kendimi bulduruyor. Mesela birden açılan bir konu, sorulan bir soru, farklı düşünmene yol açıp, kendini sorgulatıyor. Ne yapmak istediğimin, eksikliklerimin, nelerin beni gerçekten mutlu edebileceğini, ertelediklerimin, hayal kurmanın aslında ne kadar önemli olduğunun farkına varmamı sağlıyor. Yeni şeyler öğrenebiliyorsun, onları başkalarıyla paylaşabiliyorsun, farklı konularda deneyim kazanarak anlamlı işler yapabiliyorsun. Yaptığın işlerin sana etkisini somut olarak görmenin mutluluğu ise çok başka… aktiF-İz kendimi geliştirebildiğim bir mutfak. Bu mutfak ve içindekiler benim için çok değerli.
Elif Çar

aktiF-İz ile her an bir şeyler öğrenip kendimi geliştiriyorum. Çünkü sürekli öğrenmem gerekenler var. aktiF-İz toplantıları benim için bambaşka dünyaların kapısını aralıyor. Ben, fikir üretmekte çok zorlansam da (daha üretemedim diyebilirim) beynimi zorluyorum. Bir şeyler yapmam gerektiğinin bilincini kafama yerleştirip her seferinde pekiştiriyorum. aktiF-İz’in kapısını araladığı dünyalarda insana verilen değer paha biçilmez. O dünyalara ulaşabileceğimiz inancıyla aktiF-İz’deyim.
Betül Koca

Üniversitenin ilk yılında boş durmamak ve gelişimimize katkıda bulunması için Elif’le aktiF-İz’e katıldık. Başka gruplara katılmama rağmen aktiF-İz’e devam ettim çünkü aktiF-İz’de fikirlerimizi daha rahatça söyleyebiliyor ve grup arkadaşlarımızla iletişimimiz daha kolaydı. aktiF-İz’de kendimi ifade edebilmeyi daha da ilerletebilmeyi öğrendim. Sosyal anlamda gelişimin hiç bitmediğinin farkına vardım. Bazı projelerde yer alarak yardım etmenin, ekip olarak çalışmanın tadını algıladım. Son olarak projenin yazım aşamalarını öğrendim. Bu süreçte neler yapmalıyım neler yapmamalıyım onu öğrendim. Ekip olarak çalışmayı, bunun insana verdiği sorumlulukları öğrendim. Belki de aktiF-İz’de kendime en çok şey kattığım dönem Elif’le yazdığımız proje oldu.
Not:Bu ilk baloncuk yazım 🙂
Şule Tüzen

Yanlışlar yapmak için aktiF-İz’deyim. Çünkü ya hiçbirşey yapmayanlar ya da robot gibi aynı şeyi yapanlar yanlış yapmazlar. aktiF-İz’in bana kattığı şey ise aktif-ist’lerin aktiF-İz’e kattığı şeylerin toplamıdır.
Ali Ulucan