İhtiyacın Olan Faydalı Bilgiye Nasıl Ulaşırsın?

Ali Ulucan: İhtiyaç duyduğumu hissettiğim bir konuda doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak için ilk başvuracağım şey, tanıdığım ve alanında aktif olarak çalışan birinin tavsiyeleridir. Örneğin İngilizce konusunda kafama takılan birşeyi kısa sürede çözmek istiyorsam hemen İngiliz Dili okuyan kardeşim Hüseyin’i arar ve ona sorarım, Avrupa Destek Programları ile ilgili kafama takılan birşeyi grubumuzdaki arkadaşlarıma sorarım (Ümit ve Elif şimdiye kadar çok yardımcı oldular:) ), iş yerinde bir sorunla karşılaşıp çözemezsem daha deneyimli iş arkadaşıma sorarım. Ha bazen de konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan insana aklımdakileri anlattıktan sonra çözümün bir anda ortaya çıkması da ayrı bir gerçek.

Tanıdığım, bildiğim bir insan bulamazsam ne mi yaparım?
– Tabi ki sapla samanın birarada olduğu internet çöplüğünde dolaşmaya başlar ve bana göre en temiz ve en sağlam şeyi çıkarıp kullanmaya başlarım. Ama bu şeyin de en iyi şey olduğu konusu tamamen önceki deneyimlere bağlı olduğu bir gerçek olsa gerek.

“Bin bilsen de bir bilene danış.”

 

Ümit Yardım: Bir bilgiye ihtiyacım olduğunda izlediğim aşama/süreç şu şekildedir:

1- Google’a aramak istediğim şeyi/konuyu yazıyorum.
2- Çıkan verilerden site isimlerine bakarak öncelik olarak Wikipedia ve/veya ekşi sözlük önceliklerim oluyor.
3- Bu sonuçlardan başka ilginç ve ilgi çekici sonuçlar varsa onları da farklı sekmede açıp okumaya ve not etmeye başlarım.
4- Aradığım konuda ingilizce olarak da araştırma yaparım ve onlardan da edindiğim bilgileri toparlar ve işe yarar hale getiririm.
5- Eğer çözemediğim bir konu olursa da sosyal medyada şunu bilen var mı diye çağrıya çıkarım.
6- Çok nadir de olsa kitaplardan araştırma yaparım veya araştırma sonucu okunması tavsiye edilen kitap olursa onu edinir ve okurum.

İşte böyledir bilgiye ulaşma serüverim.