“Harekete geçmek için ne gerekli ?”

“Lex I: Corpus omne perseverare in statu suo quies cendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare.” Sir Isaac Newton, Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica.

 

Sayın Newton beyin bulmuş olduğu yukarıdaki bahsi geçen kanun; dengeli olmayan bir kuvvet uygulanmadığı takdirde duran bir cismin durgunluğunu, hareket halindeki cismin mevcut hareketini sürdüreceğini söylüyor. Öyleyse harekete geçmemiz önündeki engel, hareketi başlatacak uygun bir kuvvetin bulunmaması ya da uygulanan kuvvetlerin bileşkesinin sıfır olmasıdır. Bedensel sağlık sorunu bulunmayan bir insan, kendini harekete geçirecek kuvveti zihinsel bir süreçle yaratabilir, biz buna isteme diyelim. Bir şeyi istersek farkında olmadan harekete geçeriz. Örneğin; su içmek isteyen biri, önce suyun varolduğu yere gidip oraya vardığında suyu içecektir. Peki ama bu kişi neden su içmek istemiştir? Olası bir ihtimalle kişinin vücudu, her nasılsa, su ihtiyacı olduğu hissini içsel bir süreç sonucu yaratmış ve bunu bir isteğe dönüştürmüştür. Öyleyse bir şeyi istemek için onun hissedilmiş bir ihtiyaç olmasının gerekebileceğini söyleyebiliriz.

 

Bu durumda, harekete geçmemizin önündeki engel, hissedilmiş bir ihtiyacın yokluğudur diyebiliriz.
Ali Ulucan

Harekete geçmeme engel olan etkenler:
* Uykusuzluk ve yataktan kalkmak istememek
* Yeni güne başlamak için nedenin olmaması
* Başka bir şey ile meşgul olmam
* Yapacağım şeyin beni mutlu etmemesi
* Yaptığım şeyin bana veya diğerlerine katkısının olmaması
* Renkleri hissedememek
* Yanlış anlaşılmak ve kendimi anlatacak ortamı bulamamak (olmuyorsa zorlamayacaksın)
* (bazen) rahatım böyle, biraz seyir iyidir mantalitesi
* Yapacağımı düşünmemem (bazen) ve sonuçlarını öngörememem
Ümit Toprak Yardım

Harekete geçmemize engel aslında kendimiz ve çevremiz.Hep bunlardan doğan durumlardan enerjimizi boşuna tüketiyoruz. Yapmak istediklerimi yapmak için once kendime enerji yüklemem gerekiyor. O enerji yüklenmesi olmazsa geri pek zor geliyor.

 

Sağlık durumları, ani duygu değişikliklerim, aynı zamanda birden fazla işin olması, fikirlerimi ve hayallerimi önemsemeyip yapamazsın diyenler, iki şey arasında seçim yapmak zorunda olmak, iki insan arasında denge kurmaya çalışmak, üzerimde otorite kurmaya çalışanlar, yapmak istemediğimi yapmak zorunda olmam, kısa vadeli düşünmem gibi durumlar enerji düşüklüğümün nedeni olmakla aynı zamanda benim engellerim.
Elif Çar

Beni engelleyenin gene ben olduğuna karar verdim, evet içimde çok büyük bir coşku ve üretim merakı var, birşeyler yapmak istiyorum ama ne? Tıkanıp kalıyorum.
Asuman Türk

Harekete geçmek için öncelikle inanmalıyız ve kendimize güvenmeliyiz. Aklımızın ucundaki en ufacık bir soru işareti bile harekete geçmemize engel olacaktır. Ama yapacağınız şeyin sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız kafanızdaki hiçbir soru işaretinin önemi yoktur. Bir deli cesaretiyle yapın ve tadını çıkarın. Deli cesareti tüm soru işaretlerini kaldırır.

 

Sonuç olarak düşündüğün şeye inanıp kendine güvenip ve tüm bunları da deli cesaretiyle ateşledin mi tamamdır.
Betül Koca