Gençlerin Kendini İfade Biçimi Olarak Bir STÖ: aktiF-İz GENÇLİK TOPLULUĞU

2011 yılında Sen Gelecekteki Bensin Projesi dolayısıyla Yavuz Sultan Selim Kavrık, Dilek Gümüştaş, Eda Ceren Erel, Zeynep Savaş, Emre Bağbaşı ve benim dahil olduğum bir toplantıdan sonra amaçlarımıza hayat verdi aktiF-İz Gençlik Topluluğu.

Uzun toplantıların ilkiydi.

Düşüncelerin dört duvar arasına hapsedilemeyeceği fikriyle her hangi bir ofise sahip olmaksızın, bazen ekip üyelerin evinde, bazen bir kafede bazen de sosyal etkinliklerde toplantılarımızı gerçekleştirdik.

2011 yılından itibaren ne mi oldu? Hepsini  okuyamam çok önemli işlerim var diyorsanız aşağıdaki vidyodan yaptığımız çalışmalara hızlıca göz atabilir yazılı kısmın son bölümüne geçebilirsiniz. Çünkü orada gelecek dönem ile ilgili AGT’nin kurgusunu bulacaksınız.

2011 yılında;
– Sen Gelecekteki Bensin AB Ulusal Gençlik Girişimleri Eylem 1.2 Projesi kabul edildi. Tahmini olarak 20 kişi organizasyonda aktif görev aldı. 80’e yakın proje katılımcısı oldu ve binlerce kişi projeden haberdar edildi.
– Ulusal Ajans tarafından düzenlenen eğitimlere ( Youthpass, TCP, Program eğitimleri vb.) katılımlar sağlandı
– Sosyal etkinlik olarak Ilgaz’a gidildi.

2012 yılında;
– SGB projesinin uygulanması tamamlandı, sonuçlar değerlendirildi
– Bulgaristan’da organize edilen Mountain – A Good Place for Knowing Eachother  Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri projesine Türkiye’den ortak olundu ve 5 kişi ( 1 grup lideri ve 4 katılımcı ) ile katılım sağlandı. Dostluklar kuruldu ve gelecekteki ortaklıklar için görüşmeler yapıldı.
– 2012 / 2013 döneminin açılış kokteyli yapıldı.
– Düzenli toplantılar düzenlendi ve Ekim 2012 dönemi için İşimiz Gücümüz Meslekler Eylem 1.2 Uluslararası Gençlik Girişimileri Projesinin yazım çalışması gerçekleştirildi. Başvurusu Ulusal Ajans’a yapıldı.
– Sosyal Etkinlikler Düzenlendi ( Ekip ile sabah kahvaltısı, Sinema ve Tiyatro gibi kültürel etkinlikler)

2013 yılında;
– HÜSOP ile ( Hacettepe Üniversitesi Sosyal Projeler Topluluğu) İLKÖNEM ( İlk Öğretmenim Annem ) projesinin  yazım çalışması gerçekleştirildi.
– İşimiz Gücümüz Meslekler Projesi kabul edildi ve Bursa ile Bolu’da faaliyetler gerçekleştirildi.
– Doğal Yaşam Derneği ile BİYÇA ( Bir İyilik Yap, Çöpe At – Do a Favor,  Throw Bin! ) Eylem 1.2 uluslararası Gençlik Girişimleri Projesinin yazımı gerçekleştirildi, kabul edildi ve uygulandı.
– Empati Grubu ile SITOS (Step Into Others’ Shoes – Şimdi Ben Senim) Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri Projesinin yazımı için toplantılar yapıldı. Proje yazımı gerçekleştirildi ve uygulanmasına destek verildi.
– Bulgaristan’da önceki projede sağlanan dostluk çerçevesinde bir sonraki projeleri olan The Traditional Crafts – Though Centuries to Centuries projesine 5 kişi gönderildi.
– Yakup Öztekin Hatıra Ormanı için gönüllü olundu, Doğal Yaşam Derneği ve Sevgi Eli İzcilik Derneği ile ortak olarak etkinliğe katılım sağlandı.
– Lets Do It Ankara etkinliğine geniş bir katılım sağlandı. Çalışmanın harfiyat alanında yapılması ve bireysel temizlik ile temizlenmesi mümkün olmaması nedeniyle gidilen alanda Paintball oynandı.
– İspanya’da organize edilen Yes to Yes Training Course Projesine 2 kişi ile katılım sağlandı.
– İGM kapsamında İspanya’nın Malaga şehrine, BİYÇA kapsamında Polonya’nın Wroslaw şehrine gidildi.
– Doğal Yaşam Derneği tarafından Ankara’da organize edilen Good Luck  Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri Projesine katılım sağlandı.
– Sosyal Sorumluluk Projeleri Güncesi adlı blog sayfası yayımlandı.
– 2013/2014 dönemi açılış kokteyl’i yapıldı.
– Toplantılara başlandı.
– 1 Ekim dönemine OYGA ( Old-Young GeneraCtion) Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri Projesinin yazımı gerçekleştirildi. aktiF-İz’in organize ettiği diğer proje sonuçlanmadığı için ön değerlendirmeyi geçemedi.
– Proje eğitimleri yapıldı.
– Deneysel Salı etkinliğinde Time Lapse tekniği ile Kızılay’ın gece hareketi kayıt altına alındı.
– Gençlerin Bakış Açılarıyla Yönetim Modeli Eylem 5.1 projesine katılım sağlandı.
– Ulusal Bilişim Zirvesi‘ne katılım sağlandı.

2014 yılında;
– Baloncuk için aktiF-İstlerin düşünceleri alındı.
– Toplantılar gerçekleştirildi.
– Erasmus+ eğitimine Çorum’da katılım sağlandı
– OYGA | Old-Young GeneraCtion / Yaşlı – Genç Nesil Etkileşimi KA1 projesine, PeaceBusters | Barış Avcıları grubuyla birlikte Dance for Peace | Dans Et, Barışı Hisset ) KA1 projesine başvuru yapıldı.  Bulgaristan ile BACK TO THE FUTURE projesine, Litvanya ile LIFE CURRENCY – TIME ve All about S.EX projelerine, İtalya ile YES, YOUTH CAN ve MIND THE GAP projelerine, İspanya ile NEW PROGRAM NEW FUTURE projesine ortak ortak olundu.
– Bosna Hersekte organize edilen It Comes NATURally Training Course projesine katılım sağlandı.
 I. Ulusal Sosyal Sorumluluk Projeleri Kongresi  hayata geçirildi.
– 30 Nisan dönemine HAFA ( Happiness is NOT Far Away | Mutluluk çok uzak değil) projesi ERGO-LIFE grubu ile yazıldı ve Ulusal Ajansa sunuldu.

Yeni dönem hazırlıkları için şimdiden çalışmalara başlanıldı. 2014 – 2015 döneminde aktiF-İz Gençlik Topluluğu’nun planı şu şekilde olacak;

YENİLENEN YÖNETİM KURULU (YK) VE KOMİSYONLAR:

Yeni insan demek yeni düşünceler, yeni fikirler, yeni ufuklar ve yeni çalışma sistemi demektir. Bu nedenle yenilenmeyi hedefledik ve bir sonraki dönemde yeni bir YK kurma çabası içinde olacağız. Yeni YK’da görev dağılımı şu şekilde olacak; ‘ Başkan’, ‘ 2. Başkan’ , ‘ Genel Sekreter’ ve ‘ YK üyeleri’. Bunlara ek olarak Kongre Düzenleme Komisyonu Sorumlusu, Proje ve Eğitim Araştırma Komisyonu Sorumlusu, Sosyal Etkinlik Düzenleme Komisyonu Sorumlusu ve Gönüllüler Komisyonu Sorumlusu. Bir sonraki dönemde çekirdek kadroyu bu kişiler oluşturacaktır. Toplamda ise 12 YK gönüllüsü ile bir sonraki döneme devam edeceğiz. Komisyonlar ise yukarıda görüldüğü gibi Kongre, Proje ve Eğitimler, Sosyal Etkinlik ile Gönüllüler Komisyonu olmak üzere 4 ana başlık altında toplanacaktır.

KONGRE DÜZENLEME KOMİSYONU: I. Ulusal Sosyal Sorumluluk Projeleri Kongresi’ni başarı ile tamamlayan aktiF-İz Gençlik Topluluğu bir sonraki dönemde Kongre ile ilgili çalışmaların yürütülmesi için bir komisyon oluşturacaktır. Bu komisyon kongrenin planlanmasından görev dağılımına, eksikliklerin giderilmesinden, danışma kurulu ile iletişime kadar bir çok alanda faaliyet gösterecektir. II. Ulusal Sosyal Sorumluluk Projeleri Kongresi’nin planlama, organizasyon ve kordinasyonunu sağlayacaktır.

PROJE VE EĞİTİM ARAŞTIRMA KOMİSYONU: AGT,  projeler mantığıyla hareket eden, proje eğitimi alan proje üreten, projelere katılım sağlayan ve kendini geliştiren bir topluluktur. Bu komisyonun görev ve sorumlulukları proje yazımının organize edilmesi, Türkiye’de ve dünyada uygulanacak olan projeleri ve eğitimleri araştırmak, bunları belirli bir şablon ile hazırlayıp AGT gönüllüleri ve YK ile sosyal paylaşım ağları üzerinden paylaşmaktır.

SOSYAL ETKİNLİK KOMİSYONU: Sosyalleşmeden olmazdı. AGT sosyal etkinliklerin planlanması, araştırılması ve gönüllüler ile YK’ya sosyal iletişim araçları üzerinden bilgi vermek bu komisyonunun görevleri arasındadır. Bir diğer görevi ise hayal gücünü kullanarak yaratıcı etkinlikleri planlamaktır.

GÖNÜLLÜLER KOMİSYONU:  AGT’nin yönetiminde yer alamayan fakat aynı zamanda AGT’den haberdar olmak isteyen kişilerin toplandığı komisyondur. Sosyal ağ üzerinden paylaşımlarda bulunarak gönüllülerin ilgilerini sürekli AGT üzerine çekmektir. AGT’nin uygulayacağı veya bağlantılı olduğu organizasyonların uygulayacağı projelerde görevli olacak gönüllüleri belirlemek de bu komisyonun sorumluluğundadır.

YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?
aktiF-İz Gençlik Topluluğu’na katılmak eskiden daha kolaydı. İstediğiniz zaman toplantılarına katılıp istediğiniz zaman katılamayabiliyordunuz. Gönüllü olmanız yeterliydi. Bu sistem bir çok insanla toplantı yapmamıza ve onları kısa süreliğine de olsa tanımamıza olanak sağladı fakat bir şeyler üretmek, fikirler ortaya atılıp onların hayata geçirilmesini sağlamanın ( planlamak, organize etmek, insanları kordine etmek, bütçesini bulmak vb.) bu kadar kısa sürede mümkün olmadığını gördük. 2014 yılı itibariyle mevcut kadroya (YK ve Gönüllüler) kimse dahil edilmedi veya iş yoğunluğu, özel hayatı dolayısıyla dahil olmakta sıkıntı yaşayan kişileri gruptan çıkartmadık. Haziran 2014’e kadar bu çalışmamızı sürdürdük. Avantaj ve dezavantajları oldu tabi ki ama bu sistem diğer sistemlere göre daha yararlı oldu. Ekip üyeleri sorumluluk aldı ve kendilerini ifade şansını elde etti.

2014-2015 döneminde ise benzer sistemi devam ettirmeyi planlıyoruz. Haziran 2014 – Eylül 2014 arasında Başvuru Formunu dolduran kişilerle mülakat yapılacak, Eylül 2014 içerisinde (en geç 15 Eylül) Yönetim Kurulu’nda yer alacak kişiler belirlenecektir. Yönetim Kurulu AGT’nin beyni  konumunda olacaktır. Düşünecek, üretecek ve paylaşacaktır. Çalışmalarımızda yer almak isteyen, kısıtlı zamanlarını gönüllülükle harcamak isteyenler için facebook grubu oluşturuldu: aktiF-İz Gençlik Topluluğu Gönüllüleri. Bu gruba aktiF-İz’in çalışmalarında yer almak isteyen, projeler (yurt içi ve yurt dışı projeleri), eğitimler ve gençlik fırsatlarından haberdar olmak isteyen kişiler eklenecektir. Seçilen YK ile çalışmalarımız Haziran 2015’e kadar devam edecek fakat mücbir (dünya yıkılsa, kontrol edemediğin şeyler olsa vb. anlamına geliyor) nedenlerden dolayı çalışmalarına devam edemeyecek olanların yerine yedek YK(başvuru formlarının değerlendirilmesi aşamasında yedek YK’da seçilecektir)’dan transfer yapılacak ve eski YK üyesi gönüllüler grubuna yönlendirilecektir.

Peki YK ve gönüllüler ne gibi çalışmalar yapabilir?
Hayal gücü ve bilgisinin elverdiği her çalışmayı gerçekleştirebilir. Genel çerçeve ise Toplumsal Fayda ve  Takip edilebilirliktir. AGT’nin amacı,  düşüncesini hayata katmak, ona beden kazandırarak topluma indirgemek, dünyanın mevcut sistemine Gençlerin Bakışaçılarıyla katkı sağlamak, dünyayı canlıların yaşabileceği bir ortam haline getirmek isteyen gençlere fırsat vermek, yönlendirmeler yapmak ve onlara yardımcı olmaktır. AGT’nin bütçesi yoktur. Kimseden aidat alınmaz, kar amacı güden bir çalışma yapılmaz. Bunun yanı sıra projeler yazarak projelerini uygulayacak finansmanı bulmak için bağlantılar kurar, ihtiyacı olan maddi desteği sağlar ve bunu projeler, grup çalışmaları, sosyalleşmek için harcar. Dolayısıyla hayalini gerçekleştirmek isteyen gençler için hazırda bekleyen bir maddi imkan yoktur fakat maddi olanaklara nasıl ulaşabileceğinin yönlendirmesi yapılabilecektir.
Kısacası hayal eden biri iseniz ve hayallerinizin gerçeğe dönüşeceğine inanıyorsanız, onu gerçekleştirmek için zaman harcamaya gönüllüyseniz AGT sizinledir. Düşüncenizin uçuk olması ve farklı bakış açınız bizi heyecanlandırır…

SON SÖZ
AGT ile 2011 yılında çalışmalarımıza başladık. O zamandan itibaren hayatımın bir çok aşamasında AGT vardı. Hayatımı göz önünden geçirdiğimde ve ne yapmak istediklerimi sıraladığımda, bunların hepsini AGT ile yapabileceğimi gördüm. Sosyal etkinliklere katılmayı ve bana eşlik edecek arkadaşlarım olmasını istiyordum. AGT ile sosyal etkinlikler organize ettik. Toplumda ihtiyacı olan kişilere geçici değil kalıcı olarak yardım etmek için ihtiyaçları belirledim, sistemi kurup hayal ortağı arkadaşlar buldum ve projeleri daha efektif uyguladım. Yurt dışına gitmenin maddi yükünü kaldıracak gücümün olmadığını düşünüyordum. AGT ile defalarca yurtdışına çıktım. Kişisel harcamalarım haricinde ödediğim miktarlar çok cüzi idi. Türkiye’de farklı illere gitmek, gezip görmek istiyordum. Fakat bunu yaparken oradan yerel halkı da tanımak ve onların düşüncelerini almak da istiyordum. AGT ile birlikte başvurduğum eğitimlerde yerel halktan birilerinin organizasyonlarıyla ayrıntılı şehir turları düzenlendi. Eğitimlerin finansmanını organizatörler karşıladığı için kimi zaman yol ücreti dahi ödemedim. Farklı insanlarla sohbet edip bakış açımı genişletmek istiyordum. Fakat bunu öyle her yerde gerçekleştiremiyordum. İnsanlar tanımadıkları kişilere düşüncelerini doğrudan açmazlar. AGT ile bir çoğuyla çalışma, onları tanıma ve bakış açılarını yakalama şansım oldu.

Bazıları bana sadece AGT’den bahsettiğimi, hayatımın ondan ibaret olduğunu söyledi. Düşündüm de AGT bir dünya ve içinde bir sürü renk var. Benim dünyamı AGT’nin sarıp sarmalaması ise doğaldır. Çünkü içinde beni mutlu edecek kadar argüman var.

Ne dersiniz, bir sonraki dönemde bu dünyayı birlikte keşfetmek ister misiniz? O zaman başvuru formunu doldurunuz.

Ümit YARDIM
http://umityardim.blogspot.com.tr/